Այ-Էս-Դի դպրոցի թիմի այցը ՌԴ
Սույն թվականի փետրվարի 1-ից 6-ը Այ-Էս-Դի դպրոցի ուսանողները և ընկերները կրկին մեկնեցին ՌԴ, ք. Ստավրոպոլ, ստոմատոլոգ օրթոպեդ Կարեն Չավուշյանի հիմնադրած ԴաՎինչի ուսումնական կենտրոն: Այնտեղ տրվում է դպրոցի յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա օրթոպեդիկ ստոմատոլոգիայի ցիկլի մեկնարկը: Այս մի քանի օրանոց պրակտիկ դասընթացի ժամանակ ուսանողները վաղ առավոտից մինչև ուշ երեկո մոդելների վրա՝ ստոմատոլոգիական միկրոսկոպի օգնությամբ, իրականացնում են ատամների վեց տեսակի անշարժ կոնստրուկցիաների համար նախատեսված հղկում՝ պարզագույն վինիրներից մինչև պսակներ: Կարեն Դմիտրովիչը ամբողջ աշխատանքային պրոցեսի ժամանակ հետևում էր ուսանողներին, ուղղումներ էր անում, խորհուրդներ էր տալիս, պատասխանում էր ուսանողների բոլոր հարցերին:
Մասնակիցները լսեցին նաև վիրաբույժ ստոմատոլոգ Ալեքսանդր Ամյանցի հետաքրքիր դասախոսությունը, որը վերաբերվում էր վիրաբուժական պերիօդոնտոլոգիային:
Այս տարի մեր խմբին միացան նաև երեք ատամնատեխնիկներ, որը շատ լավ նախադեպ էր նման ֆորմատի դասընթացի համար, քանի որ ատամնատեխնիկը և օրթոպեդ ստոմատոլոգը պետք է միասին զարգանան, սերտ համագործակցեն և օգնեն միմյանց երկարատև հաջող արդյունք ստանալու համար:
Դասընթացից դուրս ժամանակ ունեցանք նաև զբոսնելու Ստովրոպոլի տեսարժան վայրերում: Այս դասընթացը իր կարևոր դերն ունի մեր ուսանողների կարիերայի զարգացման գործում, իսկ Ստավրոպոլ մեր այցը, համեմված Կարեն Չավուշյանի և Անի Աթանեսյանի ջերմ ընդունելությամբ, մշտապես մնում է բոլոր մասնակիցների սրտերում և լավ հիշողություններում:

ISD students visit to the DaVinci training center/ Russia/Stavropol
From February 1 to 6, the students and representatives of ISD Dental School visited Stavropol, Russian Federation, where they attended DaVinci training center founded by prosthodontist Karen Chavushyan.
Every year, the course in dental orthopedics starts in this very place for the ISD students, who get the opportunity to practice tooth facing on special models with the help of a dental microscope for six types of dental prostheses from simple veneers to crowns under the guidance of doctor Chavushyan, who traditionally oversees the whole working process, answers questions and gives advice.
The students also attended a lecture on surgical periodontal therapy by dental surgeon Alexander Amyants.
This year, our group included three dental technicians, which made the course format complete, as prosthodontists and dental technicians should closely cooperate to achieve a lasting result.
In their free time, the group toured the city and saw the sights.
This course is ultimately important for the future career of our students, while the warm reception by Karen Chavushyan and Ani Atanesyan will always be a dear memory.
We extend our gratitude for fruitful cooperation to doctor Chavushyan and look forward to a new meeting next year.